CK20 çelik sınıfı kimyasal özellikler bileşimi ve mekanik nedir?

CK20 çeliği, mühendislik ve inşaat amaçları için popüler olarak kullanılan orta karbonlu, düşük alaşımlı bir çelik kalitesidir. Çeşitli imalat işlemleri için uygun hale getiren iyi bir mekanik özelliğe ve muhteşem işlenebilirliğe haizdir. Bununla beraber korozyona dayanıklı ve aşınmaya karşı dayanıklıdır, bu da onu dayanıklılık ve dayanıklılık gerektiren çeşitli uygulamalar için uygun hale getirir.

CK20 Çeliğinin Kimyasal Özellikleri

CK20 çeliği şu kimyasal elementlerden oluşur: demir, karbon, manganez, fosfor, kükürt, silikon, krom ve nikel. Demir, alaşımın ortalama %98’ini oluşturan birincil elementtir. Karbon, ortalama% 0,5’i oluşturan ikinci en mühim elementtir. Manganez, fosfor ve kükürt sırasıyla ortalama %0,3, %0,05 ve %0,05’i oluşturur. Silikon ve krom %0,3’e kadar, nikel ise %0,25’e kadar mesuldür. Kalan elementler %0,1’den azını oluşturur.

CK20 Çelik Bileşimi

CK20 çeliği yüzde olarak şu elementlerden oluşan bir bileşime haizdir: demir (%98), karbon (%0,5), manganez (%0,3), fosfor (%0,05), kükürt (%0,05), silikon (%0,3) , krom (%0,3) ve nikel (%0,25).

CK20 Çeliğinin Mekanik Özellikleri

CK20 çeliği, çeşitli mühendislik uygulamaları için uygun olan 600-800 MPa’lık muhteşem bir çekme dayanımına haizdir. Bununla beraber iyi sünekliğe haizdir ve kolayca çeşitli şekillerde oluşturulabilir. CK20’nin akma dayanımı 510 MPa, darbe dayanımı ise 12,5 J/cm2’dir. Ek olarak, 170 – 250 HBW benzer biçimde iyi bir sertlik aralığına haizdir.

CK20 Çeliğinin Kullanım Alanları

CK20 çeliği, çeşitli mühendislik ve inşaat amaçları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Cıvata, somun, vida-makine parçaları, miller ve öteki çeşitli bileşenlerin yapımında kullanılır. Ek olarak kesici takımların yanı sıra otomotiv bileşenlerinin yapımında da kullanılır. Ek olarak CK20 çeliği, dişliler, valfler ve yataklar dahil olmak suretiyle çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılır.

Çözüm

CK20 çeliği, mühendislik ve inşaat amaçları için popüler olarak kullanılan orta karbonlu, düşük alaşımlı bir çelik kalitesidir. Çeşitli imalat işlemleri için uygun hale getiren iyi bir mekanik özelliğe ve muhteşem işlenebilirliğe haizdir. 600-800 MPa’lık muhteşem bir çekme dayanımına, iyi sünekliğe ve 170 – 250 HBW’lik iyi bir sertlik aralığına haizdir. CK20 çeliği çoğu zaman cıvata, somun, vida-makine parçaları, miller, otomotiv bileşenleri, kesme aletleri ve öteki çeşitli bileşenlerin yapımında kullanılır.

error: Content is protected !!