Otomotiv Sektöründe 14 CrMo 4.5 Çelik Kalitesinin Yükselişi

Otomotiv Sektöründe 14 CrMo 4.5 Çelik Kalitesinin Yükselişi

Düşük alaşımlı basınçlı kap kalitesinde bir çelik olan 1.7337 çeliği olarak da bilinen 14 CrMo 4.5 çelik sınıfının spesifikasyonu, Krom, Molibden, Manganez, Karbon ve Silikon dahil olmak üzere belirli miktarlarda element gerektirir. Bu elementler çeliğe yüksek sıcaklık dayanımı ve mukavemet gibi arzu edilen özellikleri kazandırır.

Bu çelik kalitesinin mekanik bileşimi yüksek çekme ve akma dayanımı sunar. Aynı zamanda iyi bir sürünme direncine sahiptir; bu, otomotiv endüstrisinde sıklıkla karşılaşılan yüksek sıcaklık ve basınç altında kolayca deforme olmadığı anlamına gelir.

Kimyasal bileşim esas olarak %0,14 ila 0,18 Karbon, %0,15 ila 0,35 Silikon, %0,40 ila 0,70 Manganez’in yanı sıra %0,90 ila 1,20 Krom, %0,40 ila 0,60 Molibden ve eser miktarda Fosfor, Kükürt ve Azot gibi diğer elementlerden oluşur. .

14 CrMo 4.5 çelik kalitesinin kullanım alanları mükemmel mekanik özellikleri nedeniyle inanılmaz derecede çeşitlidir. Bu, otomotiv endüstrisinde, özellikle motor parçaları, contalar, yaylar ve silindirlerin imalatında büyük ölçüde görülmektedir.

14 CrMo 4.5 çelik kalitesi, otomotiv sektörünün yanı sıra, petrol ve gaz sektörü, enerji santralleri için enerji sektörü, inşaat sektörü gibi diğer sektörlerde de yüksek sıcaklıklarda dayanım ve dayanıklılık gerektiren bina yapılarında kullanılmaktadır. Bu çelik özellikle korozyon direncinin yanı sıra sıcaklık direncinin de gerekli olduğu durumlarda faydalıdır.

error: Content is protected !!