Mühendisler Tasarımlarında Neden 10CD9.10 Çelik Kalitesini Tercih Ediyor?

Mühendisler Tasarımlarında Neden 10CD9.10 Çelik Kalitesini Tercih Ediyor?

Şartname:
A213 T9 çeliği olarak da bilinen 10CD9.10 çeliği, krom ve molibdenden oluşan bir alaşımlı çelik kalitesidir. Spesifikasyonları, yüksek sertliği ve sertliği, mükemmel gerilme mukavemeti ve yüksek sıcaklıklara ve basınçlara karşı mükemmel direnci ile ayırt edilir. Bu nedenle zorlu mühendislik ve tasarım uygulamaları için en iyi seçim haline geliyor.

Mekanik Kompozisyon:
10CD9.10 çeliğinin mekanik özellikleri arasında 415 MPa çekme mukavemeti, 205 MPa akma mukavemeti bulunur ve yüksek oranda krom (%8-10) ve orta miktarda molibden nedeniyle özelliklerini yüksek sıcaklıklarda korur ( %0,90-1,10). Bu kalite ayrıca mukavemetini artıran küçük bir karbon yüzdesine (%0,07-0,15) sahiptir.

Kimyasal bileşim:
10CD9.10 kalite çeliğin ana elemanları arasında karbon, silikon, manganez, fosfor, kükürt, krom ve molibden bulunur. Krom oksidasyon direncini, korozyon direncini ve sertleşebilirliği arttırırken, molibden sertleşebilirliği, mukavemeti ve aşınma ve korozyona karşı direnci artırır.

Kullanım Alanları:
10CD9.10 çelik kalitesi, termik santraller, nükleer santraller, kimya endüstrileri ve petrol ve gaz endüstrileri gibi yüksek sıcaklık ve basınçla uğraşan ve sürünme ve oksidasyona karşı optimum direnç gerektiren endüstrilerde oldukça tercih edilir.

Bu Çeliği Kullanan Endüstriler:
10CD9.10 çeliğini kullanan başlıca sektörler petrokimya, petrol ve gaz endüstrileri, enerji üretim şirketleri, kazan ekipmanı imalatçıları ve kızdırıcı borular, kollektörler ve buhar borularının gerekli olduğu diğer sektörlerdir. Ayrıca, ısıya karşı yüksek direnci nedeniyle, bu çelik kalitesi genellikle uçak ve uzay araçlarının büyük parçalarının yapımında kullanılır.

error: Content is protected !!