14 CrMo 4.5 Çelik Kalitesinin Modern Mühendislikteki Önemli Rolü

14 CrMo 4.5 Çelik Kalitesinin Modern Mühendislikteki Önemli Rolü

Şartname:
14 CrMo 4.5, yüksek mukavemet, iyi tokluk ve yüksek sıcaklıkta korozyon direnci ile karakterize edilen bir Cr-Mo serisi çeliktir. Mükemmel sertleşebilirliğe, mükemmel esnekliğe ve deformasyona sahiptir ve aynı zamanda hidrojen korozyonuna karşı da dayanıklıdır.

Mekanik Kompozisyon:
14 CrMo 4.5 çeliğinin mekanik özellikleri arasında özellikle yüksek sıcaklıklarda yüksek çekme mukavemeti ve akma mukavemeti bulunur. Aynı zamanda olağanüstü sünekliğe, tokluğa, elastikiyet modülüne ve darbe direncine sahiptir.

Kimyasal bileşim:
14 CrMo 4.5 çeliği karbon (%0,12-0,18), krom (%0,9-1,2), molibden (%0,45-0,6), manganez (%0,40-0,60), fosfor, kükürt, silikon, Nikel (Her biri ≤%0,035) içerir ) ve Vanadyum (≤ %0,02). Kesin yüzdeler çeliğin özel amacına bağlı olarak biraz değişebilir.

Kullanım Alanları:
Bu çelik kalitesi petrol sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kazan ekipmanlarında, petrol ve gaz endüstriyel kaynatma ve basınçlı kaplarda, ısı eşanjörlerinde, enerji santrallerinde, mekanik parçalarda, bina yapısında, genel metal parçalarda vb. bulunur.

Bunu Kullanan Sektörler:
14 CrMo 4.5 çeliği kullanma eğiliminde olan endüstriler ağırlıklı olarak petrol ve gaz rafinerileri, nükleer ve termik santraller gibi enerji sektöründedir. Ayrıca kimya endüstrisinde yüksek basınç ve sıcaklıklara maruz kalan ekipmanlar için de kullanılır. Otomobil üreticileri de bu çeliği yüksek mukavemet ve aşınma ve yıpranmaya karşı direnç gerektiren parçalar için kullanıyor.

error: Content is protected !!