14 CrMo 4.5 Çelik Kalitesinin İstenilen Özellikleri ve Kullanım Alanları

14 CrMo 4.5 Çelik Kalitesinin İstenilen Özellikleri ve Kullanım Alanları

Şartname

14 CrMo 4.5 krom-molibden alaşımlı bir çeliktir. Yüksek mukavemete, iyi sertleşebilirliğe, ısıya ve aşınmaya karşı iyi dirence sahiptir. Genellikle kolayca işlenebileceği ve şekillendirilebileceği tavlanmış durumda teslim edilir.

Mekanik özellikler

Bu çelik tipik olarak 900 MPa çekme mukavemetine, 690 MPa akma mukavemetine, %18 uzama oranına ve 47 Joule darbe değerine sahiptir.

Kimyasal bileşim

14 CrMo 4.5 çelik sınıfının kimyasal bileşimi tipik olarak %1,15 – 1,3 civarında Krom (Cr), %0,45 – 0,60 civarında Molibden (Mo), %0,4 – 0,6 civarında Manganez (Mn), %0,15 – 0,20 civarında Karbon (C) içerir. % ve denge olarak Demir (Fe).

Kullanım Alanları

14 CrMo 4.5 esas olarak ağır dişliler, krank mili yatakları, fren mili, yüksek mukavemetli cıvatalar, dişliler, motor parçaları, delme parçaları vb. gibi yüksek mukavemetli, yüksek tokluğa sahip, aşınmaya dayanıklı parçaların yapımında kullanılır. Ayrıca yüksek sıcaklıktaki ortamlardaki uygulamalar için de uygundur.

14 CrMo 4.5 Çelik Kalitesi Kullanan Endüstriler

Birçok endüstri, mükemmel özelliklerinden dolayı 14 CrMo 4.5 çelik kalitesini kullanmaktadır. Bu endüstrilerden bazıları otomotiv endüstrisi, inşaat endüstrisi, havacılık endüstrisi, gemi inşa endüstrisi ve ağır makine endüstrisidir. Ayrıca diğer uygulamaların yanı sıra nükleer reaktörler, kazanlar ve basınçlı kaplar için bileşenlerin üretiminde de kullanım alanı bulur.

error: Content is protected !!