12CrMO 9.10 Çelik Kalitesinin Teknik Özelliklerinin İncelenmesi

12CrMO 9.10 Çelik Kalitesinin Teknik Özelliklerinin İncelenmesi

12CrMo 9-10 çelik kalitesi alaşımlı özel çelikler grubuna aittir. Önemli miktarda krom ve molibden içeriği nedeniyle özellikleri son derece ayrıntılı ve hassastır. Bu özel çelik kalitesinin yüksek sıcaklık ve basınç direncine sahip olduğu ve bu özelliğinin onu çeşitli işlevler için uygun hale getirdiği bilinmektedir.

Mekanik Bileşim: 12CrMo 9-10 çeliği Krom (%1,0 ila 1,5), Molibden (%0,45-0,6), Manganez (%0,4-0,6), Silikon (%0,4’e kadar) içerir. Diğer elementler arasında Karbon (%0,1-0,15), Fosfor (maks. %0,025), Kükürt (maks. %0,02) ve denge olarak Demir bulunabilir. Bu tür çeliğin mekanik özellikleri arasında yüksek çekme mukavemeti ve akma mukavemeti bulunur ve bu da onu stres altında dayanıklı kılar.

Kimyasal Bileşimi: Özel kimyasal bileşimi, 12CrMo 9-10 çelik sınıfının yüksek sıcaklıktaki basınca dayanabilmesini sağlar. Bu özellikleri sağlayan en önemli elementler arasında Krom ve Molibden bulunmaktadır. Malzemenin farklı özelliklerini geliştirmek için Nikel, Bakır, Alüminyum, Azot ve Titanyum da eklenebilir.

Kullanım Alanları: 12CrMo 9-10 çeliği genellikle yüksek sıcaklık ve yüksek basınç uygulamalarında kullanılır. Bu alanlar kazanların, basınçlı kapların ve enerji santrallerinin inşaatını içermektedir. Ayrıca gemi parçalarının imalatında, altyapıda ve otomotiv sektöründe de kullanılabilir.

Endüstri Kullanımı: 12CrMo 9-10 çelik sınıfının yaygın olarak kullanıldığı endüstriler, enerji santralleri ve petrol ve gaz gibi Enerji Sektörünü içerir. Ayrıca İnşaat Sektörü yüksek mukavemetli yapıların ve Boru Sistemlerinin üretiminde de kullanmaktadır. Ayrıca Otomotiv Endüstrisinde ve Gemi İnşasında yüksek sıcaklık ve basınca dayanım ve dayanıklılık gerektiren parçalar için de kullanılmaktadır.

error: Content is protected !!