12 CrMo 9.10 Çelik Kalitesinin Benzersiz Özelliklerinin Araştırılması.

12 CrMo 9.10 Çelik Kalitesinin Benzersiz Özelliklerinin Araştırılması.

Şartname:
12 CrMo 9.10 kalite çelik, yüksek çekme mukavemeti ve iyi sünekliği ile karakterize edilir. Esas olarak yüksek basınç ve yüksek sıcaklık koşullarında kullanılan, yüksek dereceli, alaşımlı bir çeliktir. Bu çelik kalitesi kaynak işlemine tabi tutulabilir ve uzun süreli yüksek termal koşullar altında bozulmaya karşı direnç gösterebilir.

Mekanik Kompozisyon:
Bu çelik kalitesi olağanüstü mekanik özellikler sergiler. Toplam kütle oranı %0,20 Karbon, %0,50 Silikon, %0,30 Manganez ve %2,30 Krom ve %1,00 Molibden içerir. Bu elementlerin konsantrasyonu çeliğe güç ve tokluk kazandırır.

Kimyasal bileşim:
Kimyasal bileşim açısından 12 CrMo 9.10 çelik kalitesi Karbon (C), Silikon (Si), Manganez (Mn), Krom (Cr), Molibden (Mo), Nikel (Ni), Bakır (Cu), Fosfor (P) ve Kükürt (S), tümü belirli yüzdeler dahilinde.

Kullanım Alanları:
12 CrMo 9.10 çelik kalitesi genellikle yüksek çekme mukavemeti ve tokluk gerektiren koşullarda kullanılır. Bazı kullanım alanları arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, kazanlar ve basınçlı kaplar, petrol ve gaz endüstriyel tesisleri ve yüksek basınçlı boru hatları endüstrisi yer alır.

Endüstriler:
Bu sınıf çeliği kullanabilecek endüstriler arasında enerji üretimi, petrol ve gaz, petrokimya endüstrisi, boru hattı imalatı ve yüksek basınç ve sıcaklıklara dayanabilecek malzeme gerektiren herhangi bir endüstri yer alabilir. Ayrıca aşırı ortamlara maruz kalan büyük ve karmaşık ekipman parçalarının imalatında da kullanılabilir.

error: Content is protected !!