10CD9.10 Çelik Kalitesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

10CD9.10 Çelik Kalitesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

10CD9.10 Çelik Sınıfı Fransızlar tarafından geliştirilen yüksek kaliteli, ısıya dayanıklı bir çeliktir. Öncelikle enerji santrallerinde, petrokimya tesislerinde ve mükemmel ısı direnci gerektiren yapılarda kullanılır.

Şartname: 10CD9.10 çeliği genellikle levha, levha ve şerit dahil olmak üzere çeşitli ürün formlarında gelir. Bu tür çelik, 16 mm’den daha ince levhalar için belirtilen minimum 355 MPa akma dayanımı ile olağanüstü mekanik özellikler sunar. Bu kalınlığın üzerindekiler için akma dayanımı hafifçe 345 MPa’ya düşer.

Mekanik Bileşim: 10CD9.10 çeliğinin mekanik özellikleri, farklı uygulamalardaki işlevini büyük ölçüde tanımlar. Yüksek mukavemete, mükemmel tokluğa ve mükemmel kaynaklanabilirliğe sahiptir. 10CD9.10 çeliğinin çekme mukavemeti oda sıcaklığında 540-690 MPa’ya kadar çıkabilmektedir.

Kimyasal Bileşimi: 10CD9.10 çeliğinin kimyasal bileşimi Karbon (C), Silikon (Si), Manganez (Mn), Fosfor (P) ve Kükürt (S) içerir. Diğer bileşenler Krom (Cr), Molibden (Mo) ve Nikeldir (Ni). 10CD9.10 çeliğine benzersiz ısı direncini ve mekanik performansını veren bu bileşenlerdir.

Kullanım Alanları: 10CD9.10 çeliği, bileşenlerin yüksek sıcaklık ve basınçlara dayanmasını gerektiren endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Enerji santrallerindeki parçaların imalatı, rulmanlar, dişliler, ısı eşanjörleri, petrol bazlı sistemler ve basınçlı kapların yapımı yaygın olarak kullanıldığı alanlardan bazılarıdır.

Hangi endüstriler kullanıyor: 10CD9.10 çeliğini kullanan ana endüstriler arasında enerji üretimi, ısıya ve basınca karşı mükemmel direnç nedeniyle petrokimya endüstrileri, sağlam ve güvenilir yapılar inşa etmeye yönelik inşaat ve aşırı koşullara dayanması gereken araç bileşenleri oluşturmaya yönelik otomotiv endüstrisi yer alır. Olağanüstü mekanik ve termokimyasal özelliklerinden dolayı havacılık uygulamaları için de uygun olduğu düşünülmektedir.

error: Content is protected !!